• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
דעות

גם בלי סימון מוצרים: ניתן לשמור על תזונה שתמנע השמנת-יתר

חבל שהצעת משרד הבריאות לסימול מזון מסוכן לבריאות אינה מתקדמת במהירות. היא הייתה חוסכת ניתוחים וצינתורי לב רבים

דו"ח התכנית הלאומית לאיכות רפואת הקהילה, שבחן אנשים בגילאים בין 20 עד 74, מצא ששיעור השמנת היתר עמד על 24% בקרב הציבור בישראל. מהנתונים, המתייחסים לשנת 2014, מסתבר שבקבוצת הגילאים 65-74 שיעור השמנת היתר עמד על 35.4%. בקרב הגילאים 20 עד 24 שיעור השמנת היתר הגיע ל-10.9%. היקף משקל היתר בקרב בני מעמד סוציואקונומי נמוך גבוה פי 1.7 מאשר בקרב בני מעמד גבוה.

לפי נתוני ה-OECD, עודף המשקל אצל ילדים בגילאי 5 עד 7 גבוה מ-25%. קיים חשש מובהק שחלק מהילדים בעלי עודף משקל יתפתחו גם כמבוגרים שמנים כחלק מהחינוך שספגו בצעירותם לאכול יותר מזון מהרצוי. ההשמנה בקרב בני המעמד הנמוך מוסברת בתזונה זולה לא איכותית.

תסתכלו על רכיבי המזון המופיעים על האריזה, תתרחקו מסוכר ומלח, ועשיתם צעד בכיוון של בריאות טובה יותר

השמנת יתר גורמת לנזקים רבים ישירים ועקיפים. לחץ דם גבוה המהווה סיכון משמעותי למחלות לב. מחקרים הוכיחו כי חולים הסובלים מהשמנת יתר מתאפיינים בעליה של נפח הדם ביחס לעורקים הגורמת ללחץ דם גבוה. כקרדיולוג, התופעה מוכרת לי היטב.

השמנת יתר נחשבת גם לגורם מרכזי בהתפתחות של תנגודת לאינסולין שמשמעותה – סוכרת. עודף משקל עלול לגרום לשינויים הורמונליים בקרב נשים ופגיעה בפוריות, לכאבי גב, דלקות עור. בנוסף, צפויות רמות כולסטרול גבוה (LDL) שהוא כולסטרול רע המצטבר בדפנות העורקים ועלול לגרום לחסימות שיגרמו לבעיות לב.

על פי מחקר של המכון האמריקאי לבריאות בארה"ב, עודף משקל הוא גורם להתפתחות אולקוס (כיב קיבה) וסיכון לאבנים בכיס המרה. על פי איגוד הלב האמריקאי, השמנת יתר היא סיכון מרכזי להתפתחות מחלת לב כלילית שעלול לגרום לשבץ או התקף לב.

לצורך ההשוואה, בקרב אוכלוסייה שאינה סובלת מהשמנת יתר הסיכון להתקף לב נמוך. משקל גבוה משפיע לטענת חוקרים (מיפוי המוח האנושי – פרופ' אנדריי קידר) על מבנה המוח ותפקודו עם חשש אפשרי לדמנציה בעתיד. לא נכביר עם כל הצרות הרפואיות שעלולות לנבוע ממשקל יתר.

בימים חמים אלה, אנשים עם השמנת יתר סובלים מהזעת יתר ועייפות. לא נרחיב על הטיפולים המקובלים נגד עודף משקל, שחלקם ספק יעילים. שיפור איכות החיים והפחתת הסיכונים הבריאותיים והחששות הקרדיולוגיים, מחייבים שינוי בהרגלי התזונה. יהיו שימליצו על ניתוח להקטנת הקיבה או מהלכים מסוכנים אחרים, אבל הפתרון המעשי הוא פעילות גופנית ושינוי יסודי של המזון והשתייה שלנו.

בנוסף, חבל שהצעת משרד הבריאות לסימול מזון מסוכן לבריאות אינה מתקדמת במהירות. היא הייתה חוסכת ניתוחים וצינתורי לב רבים. אבל גם ללא סימול אדם נבון יכול לדאוג עצמאית לבריאותו לאכול נכון ולחסוך ממני ומחבריי הקרדיולוגים עבודה בחדרי הניתוח. תסתכלו על רכיבי המזון המופיעים על האריזה, תתרחקו מסוכר ומלח, ועשיתם צעד בכיוון של בריאות טובה יותר.

נושאים קשורים:  דעות,  השמנת יתר,  תזונה,  דיאטה,  סימון מוצרים
תגובות
07.08.2017, 22:26

בנוסף לקמפיין תקשורתי שחסר, יש צורך ניכר גם בידע מעשי בגמילה מהתמכרות (לפחמימות)

אנונימי/ת
08.08.2017, 10:47

מיותר, לא מקצועי ולא הוסיף כלום לשיח