• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
השמנה

קשר ארוך טווח בין צריכת טבק וירידה במשקל אחרי ניתוח קיצור קיבה

במחקר רטרוספקטיבי זה, החוקרים ממשיכים מחקר קצר טווח שבדק השפעה של עישון על ירידה במשקל אחרי ניתוח קיצור קיבה. 7 שנים אחרי הניתוח, החוקרים מאששים את מסקנתם שהרגלי עישון לא משפיעים על הירידה במשקל במטופלים

04.12.2018, 17:43
עישון (צילום: אילוסטרציה)
עישון (צילום: אילוסטרציה)

הפסקת עישון הייתה מקושרת באופן טיפוסי עם עלייה במשקל. החוקרים הראו בעבר שאין קשר בין שימוש במוצרי טבק לבין ירידה במשקל אחרי ניתוח בריאטרי בטווח הקצר. במחקר הנוכחי הם שמו לעצמם למטרה לברר את הקשר בין ירידה במשקל לבין הרגלי העישון במטופלים העוברים ניתוח בריאטרי ולנתח את הירידה במשקל של מעשנים כבדים ושל נגמלים מעישון בטווח הארוך לאחר הניתוח.

לצורך כך, החוקרים חידשו קשר טלפוני עם 184 מטופלים שנכללו במחקר הקודם, 7 שנים לאחר ניתוח קיצור קיבה. הם חולקו מחדש לשלוש קבוצות: (א) מעשנים, (ב) מעשנים לשעבר, ו-(ג) לא מעשנים. החוקרים ניתחו נתונים דמוגרפיים ונתוני ירידה במשקל כעבור 6, 12, 24 חודשים ו-7 שנים. לצורך ניתוח נוסף חילקו את קבוצת המעשנים לקבוצות משנה הבאות: קבוצה א1: מעשנים כבדים, קבוצה א2: מעשנים לא-כבדים, קבוצה א3: מעשנים פעילים אחרי ניתוח, וקבוצה א4: נגמלים מעישון לאחר הניתוח. השתמשו במבחן t לצרכי הסטטיסטיקה.

בסופו של דבר נכללו 102 מטופלים. משך המעקב היה 80.74 ± 7.25 חודשים. קבוצה א: 29 מטופלים, קבוצה ב: 34 מטופלים, וקבוצה ג: 39 מטופלים. ה-BMI הממוצע היה 33.45 ± 8.44 ק"ג/מטר2 ואחוז הירידה במשקל עודף (%EWL) היה 56.95 ± 27. ניתוח תת-קבוצות היה מורכב כך: קבוצה א1: 6 מטופלים, קבוצה א2: 23 מטופלים, קבוצה א3: 23 מטופלים, וקבוצה א4: 6 מטופלים. השוואת הירידה במשקל בקרב הקבוצות ותת-הקבוצות השונות לא הראה הבדלים מובהקים סטטיסטית.

על כן, במחקר זה החוקרים מאששים את ההיפותזה שירידה במשקל במטופלים בריאטריים אינה תלויה בהרגלי עישון אף במעקב לטווח-ארוך ואינה מושפעת מגמילה.

מקור: 

Signotinni, F.J. et al. (2018). Obesity Surgery. 28 (9)

נושאים קשורים:  השמנה,  ניתוח,  בריאטרי,  BMI מדד מסת הגוף,  עישון,  גמילה,  שרוול,  מחקרים
תגובות