• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • עורך האתר: פרופ' פסח סגל
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

ניתוחים בריאטרים גורמים לירידה בפעילות של אצטילכולין אסטראז

מחקר ישראלי מצא כי ניתוחים בריאטרים גורמים לירידה בפעילות של אצטילכולין אסטראז, אשר נמצא ברמות גבוהות במטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. עם זאת, נדרש מחקר נוסף על מנת לבדוק מהם היתרונות של היפוך זה

ניתוח בריאטרי. בשלוש השנים האחרונות גדל בישראל פי ארבעה מספר ניתוחי "מיני-מעקף", בניגוד למקובל במדינות מערביות ואף שלא קיים די מידע על ניתוח זה (צילום: שאטרסטוק)

תגובה סימפתטית/פאראסימפתטית לקויה מבוטאת על ידי עלייה באצטילכולין אסטראז. עלייה זו קשורה להשמנת יתר, סינדרום מטבולי ודלקת. עם זאת, עד היום לא נבחן הקשר בין השמנת יתר לבין פעילות אצטילכולין אסטראז והשינויים בטון הכולינרגי במטופלים שירדו במשקל לאחר ניתוח שרוול בריאטרי, בגישה לפרוסקופית.

הוצגו שני מחקרים: הראשון מחקר עוקבה של ה'בריאים לכאורה',("apparently healthy cohort") שהיה מחקר חתך. השני מחקר עוקבה של ניתוחי שרוול בגישה לפרוסקופית, שהיה מחקר עוקבה פרוספקטיבי, לאורך תקופת מעקב של 12 חודשים. מחקר העוקבה של ה'בריאים לכאורה' כלל 1,450 משתתפים בריאים אשר התנדבו להשתתף בסקר הדלקת של המרכז הרפואי תל אביב ,Tel-Aviv Medical Center Inflammation Surveyי(TAMCIS) במהלך בדיקה שנתית שגרתית.

מחקר העוקבה של ניתוחי שרוול בגישה לפרוסקופית כלל 77 משתתפים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. המשתתפים במחקר זה נבדקו לפני הניתוח ופרקי זמן של 3, 6 ו-12 חודשים לאחר הניתוח. התוצאות העיקריות של המחקר כללו מדידות אנתרופומטריות, המוגלובין A1c, רמות אצטילכולין אסטראז בנסיוב, בדיקת אינסולין ותוצאות HOMAי (Homeostasis Model Assessment).

Creon
Abbott
RX
Partially covered by the Health basket
Multiple ingredients
Creon

10000: CAPS: 100. Initial: 1-2 caps with meals. Incr. dose if necess. slowly with monitor. 25000: CAPS: 100. Initial: 1 cap with meals. Incr. if reqd. with careful monitoring and symptomatology. MICRO: BOTTLE (Gastro-resist.granul.):20gr Initial. 100 mg (5000 lipase un.) of gastro-resist. granules (one measure) should be taken with each feed or meal. Dose incr., if required, should be added slowly, with careful monitor. of response and symptomatology. Max. dly. dosage should not exceed 10,000 un. lipase/kg/d. See lit. Pancreat. exocrine insuffic. C/I: Hypersens. to pancreatin of porcine origin or to excips.

תוצאות המחקר הדגימו כי מבין המשתתפים בסקר הדלקת TAMCIS, רמות הפעילות של אצטילכולין אסטראז בנסיוב עלו ככל שה-BMI היה גבוה יותר, באופן תלוי מינון ( dose-dependent). רמות שיא נמדדו כאשר ה-BMI היה בין 30-35 ק"ג/מטר בריבוע. לאחר מכן הושגה רמה קבועה (פלאטו). לאחר ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית, נצפתה ירידה משמעותית בפעילות של אצטילכולין אסטראז, מרמות הבסיס ההתחלתיות לרמות שנמדדו 12 חודשים לאחר הניתוח. תוצאות אלו נצפו בגברים, אך לא בנשים (135.3 ± 122.2-, P<0.001 לעומת 120.5 ± 21.8-, P=0.258; ננומול של hydrolyzed substrate/לדקה לכל מ"ל, בהתאמה). הירידה בפעילות אצטילכולין אסטראז הייתה ביחס הפוך לאחוז הירידה במשקל העודף ובהתאמה לאחוז הירידה בשומן גוף לאחר 12 חודשים מהניתוח, בנשים (r=-0.329, P=0.034; r=0.350, P=0.023; בהתאמה). בגברים, נצפתה התאמה בין הירידה בפעילות של אצטילכולין אסטראז לבין הירידה בתוצאות ה-HOMAי(r=0.358, P=0.048).

מסקנת המחקר הייתה כי העמידות לאצטילכולין אסטראז המתפתחת בסובלים מהשמנת יתר יכולה לעבור היפוך לאחר ניתוח שרוול קיבה לפרוסקופי. כמו כן נמצא כי היפוך זה קשור גם לתוצא המטבולי של הניתוח. לכן קיים צורך במחקר נוסף ארוך טווח, על מנת לאשר ולהעריך את ההשפעה הרווחית של ירידה בפעילות אצטילכולין אסטראז, לאחר ניתוחים בריאטרים.

מקור:

Shenhar-Tsarfaty S. et al. (2019) International journal of Obesity. 43, 297

נושאים קשורים:  מחקרים,  אצטילכולין אסטראז,  ניתוחים בריאטרים,  ניתוח שרוול קיבה
תגובות