• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • עורך האתר: פרופ' פסח סגל
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
חדשות

האוצר שוקל להטיל מס על משקאות מסוכרים במסגרת המאבק בסוכרת

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר: "הטלת מס על משקאות מסוכרים תכניס כסף לקופת המדינה ותביא לצריכת משקאות בריאים"

משקאות ממותקים. צילום: שאטרסטוק

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, מסר אתמול (ב') כי במסגרת התכנית לטיפול בגירעון בתקציב המדינה, נבחן גם הרעיון להטיל מס על משקאות מסוכרים, "במטרה לתרום בכך במאבק בתחלואת הסוכרת". הדברים נאמרו בכנס על נושאים כלכליים שארגן היומון "כלכליסט" ונערך בתל אביב.

בדיווח ב-ynet נמסר גם כי נשקלת הצעה להטיל מס על כלים חד פעמיים, "מאחר שהשימוש בהם פוגע באיכות הסביבה".

מרידור אמר: "אחד החוליים המרכזיים בקרב הנוער והציבור בכלל הוא הסוכרת וצריכת משקאות מתוקים תורמת להיווצרות תחלואה גבוהה. על כן הטלת מס על משקאות מסוכרים תכניס כסף לקופת המדינה ואני מקווה שגם תביא לאפקט של מעבר לצריכת משקאות בריאים יותר ולהפחתת התחלואה".

לפי הערכות, בישראל כיום כחצי מיליון חולי סוכרת ועוד כמה מאות אלפים הם במצב טרום סוכרתי ובסיכון גבוה להיות חולי סוכרת. המחלה מוגדרת בשנים האחרונות כמגיפה עולמית והעלות הכלכלית הכוללת למשק עקב הצורך בטיפול הרפואי בחולים אלה, לצד הענקת קיצבאות נכות ואובדן פריון, מוערכת בחמישה מיליארד שקל בשנה. יש סבורים כי פעולות למניעת התפשטות המחלה, כמו דיכוי צריכת מוצרים מסוכרים, יכולות בטווח הארוך גם לתרום לבלימת ההוצאות הרפואיות.

נושאים קשורים:  משקאות מסוכרים,  משקאות ממותקים,  משרד האוצר,  מסים,  סוכרת,  טרום סוכרת,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
04.09.2019, 19:27

אמנם זה הסתכלות מעוותת לגמרי, אבל יפה שעה אחת קודם.

04.09.2019, 22:22

לדעתי יש צורך להטיל מס משמעותי על הסוכר עצמו. אין צורך שממתקים יהיו זולים.
פשוט מס על סוכר, ובמוצרים מיובאים מס לפי כמות הסוכר שבהם, כמו באלכוהול.

בכסף שמערכת הבריאות תחסוך אפשר יהיה לתת תקנים, ובזמן שיתפנה לרופאים נוכל לטפל במחלות הקשות יותר למניעה.

העומס שסוכר יוצר על המערכת הוא בלתי נסבל. כל עוד המדינה היא זו שמשלמת על בריאות האזרחים, היא צריכה לעשות מה שאפשר כדי שיהיו בריאים וכך לחסוך לציבור את העלויות.

אנונימי/ת
04.09.2019, 22:34

צודק בהחלט. אין הבדל בין זה לבין מס על סיגריות (רק חבל שהכסף לא צבוע לצורך בריאות)

רופאים הם אנשים משכילים ויש מביניהם שמעשנים ויש שאינם מוכנים לקבל את הטבע האנושי של התמכרות ובעיות נפשיות. אני בעד מיסים...כמה שיותר גבוהים - על סוכר וסיגריות ואלכוהול ועוגות וממתקים...מישהו משלה את עצמו שהציבור יפסיק לעשן והנוער יפסיק לשתות? כרופאים משכילים הפכנו לנאיביים? האם הפסקנו להבין שבריאות שורשה במניעה ומניעה שורשה בחינוך?

אנונימי/ת
05.09.2019, 07:01

פרופ' אדלר - אין זה מתפקידם של רופאים לחנך. וגם לא מתפקידה של המדינה (למעט במקרה של ילדים במסגרות חינוך). חינוך הוא בראש ובראשונה התפקיד של ההורים.
קרא את כותרת המשנה - הטלת מס על משקאות מסוכרים תכניס כסף לקופת המדינה ותביא לצריכת משקאות בריאים.
מטרה זו בהחלט ניתנת להשגה באמצעות הטלת מס. להורים יהיה הרבה יותר "קל" להפחית קניה של שתייה ממותקת אם היא תהיה יקרה יותר. ואז הילדים שלהם פחות יחשפו.
ולמקרה שלא שמת לב - זה לא הרופאים שהחליטו להטיל את המס, זה האוצר.

אינני מסכים עם עמדתך, ראשית כפרופסור תפקידי לחנך, שנית עמדתי כרופא הינה לחנך את החולים שלי, אינני משלה את עצמי לגבי טבעו של האדם אבל במקרים רבים המחלות נובעות מהתנהגות הנובעת מבורות של הפציינטים. ולא, אינני תמים, המדינה מעולם לא הייתה אלטרואיסטית.