• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • עורך האתר: פרופ' פסח סגל
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
חדשות

משרד הבריאות מצפה שיצרניות המזון יאמצו מיוזמתן הכללים לפרסום מזון מזיק

במקום חקיקה, התקנות החדשות ישמשו כקווים מנחים לרגולציה עצמית של תעשיית המזון | יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "אין מקום להיתלות ב'רצון הטוב' של בעלי אינטרסים מסחריים"

מוצרי מזון לילדים. צילום אילוסטרציה

משרד הבריאות מנסח כללים חדשים שיגדירו במדויק מותר ואסור בפרסום מזון מזיק ומקווה שיצרניות המזון ישתפו עימו פעולה מרצון. כך מדווח הבוקר (ב') "דה מרקר".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בהר"י, פרופ' חגי לוין, מתח על כך ביקורת: "משרד הבריאות ממשיך לתת אמון בתעשיה שכבר הוכיחה שאין לתת בה אמון". הוא קרא לכנסת ולשר הבריאות בממשלה הבאה לקדם חקיקה בהתאם להצעת החוק המקורית לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי מזון מזיק, שהוגשה לכנסת ה–20. "כל דחייה במימוש הצעדים המתחייבים תעלה בחיי אדם, בתחלואה ובסבל רב", ציין.

על פי הכללים החדשים שמנסח משרד הבריאות, כפי שדיווחו רוני לינדר ועדי דברת מזריץ בכתבה, ייאסר לחלוטין בכל אמצעי התקשורת פרסום מזון מזיק - עתיר סוכר, שומן רווי או נתרן - לילדים עד גיל 12; בעת פרסום מזון מזיק לקהל יעד של בני 12 ומעלה, כולל מבוגרים, תוטל חובה לצרף אזהרה בדומה למדבקות האדומות באריזות המזון שיופיעו מינואר 2020.

התקנות, אם כן, ישמשו כקווים מנחים לרגולציה העצמית שתבצע התעשיה. רק אם היצרנים לא יעמדו בכללים, יפעל המשרד להפוך את הכללים לתקנות מחייבות.

פרופ' לוין אמר בתגובה: "אין מקום לניסיון עקר של רגולציה עצמית. אין מקום להיתלות ב'רצון הטוב' של בעלי אינטרסים מסחריים. כדי להגן על בריאות הציבור, ובהתאם להמלצות המקצועיות, משרד הבריאות והכנסת החדשה חייבים לקדם בדחיפות כללים שיאסרו פרסום מזון לילדים עד גיל 18 ויאסר פרסום מזון מזיק בכלל, בכל אמצעי המדיה, בדומה לאיסור על פרסום טבק".

נושאים קשורים:  תעשיית המזון,  פרסום מזון מזיק,  משרד הבריאות,  פרופ' חגי לוין,  חדשות,  רגולציה,  שיווק מוצרי מזון,  סימון מוצרים
תגובות