• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
טסטוסטרון

ההשפעה של ניתוח בריאטרי על היפוגונדיזם גברי הקשור בהשמנת יתר

במחקר זה נמצא כי בקרב גברים הסובלים מהשמנת יתר והיפוגונדיזם תפקודי ישנה עלייה ברמות טסטוסטרון לאחר ניתוח בריאטרי

01.12.2019, 12:45

ההימצאות של השמנת יתר גדלה במהלך העשורים האחרונים בצורה מעריכית (אקספוננציאלית). מחקרים קודמים הדגימו כי קיים קשר בין השמנת יתר בגברים לבין שינויים בציר הגונדלי, אשר יכול להוביל להיפוגונדיזם תפקודי. ידוע כי ניתוח בריאטרי מוביל לירידה ממושכת במשקל ושיפור בפרופיל מטבולי.

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי זה שפורסם ב-Obesity Surgery נבדק הציר הגונדלי והפרופיל המטבולי בגברים הסובלים מהשמנת יתר ואשר עברו ניתוח בריאטרי. הערכת הגברים בוצעה בתקופה שלפני ואחרי הניתוח הבריאטרי, תוך השוואה לקבוצת ביקורת עם מדד מסת גוף (BMI) תקין.

במחקר נכללו 29 גברים הסובלים מהשמנת יתר אשר עברו ניתוח בריאטרי בין השנים 2012-2016, בבית החולים של האוניברסיטה הפדרלית של סנטה קתרינה. כמו כן נאספו ונותחו נתונים מקבוצת ביקורת שכללה 29 גברים מותאמים לפי גיל, עם מדד מסת גוף תקין. נתונים מלפני הניתוח הבריאטרי ושישה חודשים לאחר הניתוח הבריאטרי נאספו והושוו, לנתוני קבוצת הביקורת.

בקבוצת ההתערבות היה ממוצע גיל של 9.5 ± 42.8 שנים, ממוצע משקל של 25.8 ± 155.2 ק"ג וממוצע מדד מסת גוף של 7.1 ± 50.6 ק"ג חלקי מטר בריבוע. רמות הטסטוסטרון הטרום ניתוחיות שנמדדו היו שונות בין קבוצת המחקר לקבוצת הביקורת (96.4 ± 229.5 ננוגרם לדצ"ל בקבוצת המחקר, לעומת 170.8 ± 461.5 ננוגרם לדצ"ל בקבוצת הביקורת, P<0.01).

במחקר נמצא כי במטופלים שעברו ניתוח בריאטרי נצפה שיפור בעל מובהקות סטטיסטית במשקל, בטסטוסטרון ובפרופיל המטבולי.

החוקרים מסכמים כי היפוגונדיזם תפקודי הינו שכיח בגברים הסובלים מעודף משקל וכי יש להעלות את המודעות לאבחנה זו. למרות שישנו חוסר במחקרים המגדירים את הקריטריונים המיטביים לאבחנת היפוגונדיזם בגברים הסובלים מהשמנת יתר ולמרות שעדיין אינן אינדיקציות ברורות למתן טיפול הורמונלי במחקר זה אכן זוהתה עלייה ברמות הטסטוסטרון במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר ניתוח בריאטרי. מחקר זה מצטרף לגוף הראיות הקיים המראה כי תפקוד בלוטות המין יכול לחזור לנורמה לאחר שיפור מטבולי.

מקור: 

Agustini Rigon F. et al. (2019) Obesity surgery. 29, 2115

נושאים קשורים:  טסטוסטרון,  היפוגונדיזם,  השמנת יתר בגברים,  ניתוח בריאטרי,  מחקרים
תגובות