• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

האם ניתוח בריאטרי מפחית אירועים קרדיווסקולריים משמעותיים?

פי נתוני החיים האמיתיים, למרות ההטבה במשקל וערכי HbA1c בקרב מטופלים שעברו ניתוחים בריאטריים, לא נצפתה הטבה אצלם בתוצאים קרדיווסקולריים

ניתוח בריאטרי. אילוסטרציה

מטרת המחקר הייתה לשכפל ולתקן מחקרים קודמים אודות הפחתת אירועים קרדיווסקולריים משמעותיים (Major Adverse Cardiovascular Events-MACE) בחולים עם השמנת יתר וסוכרת סוג 2 בעזרת ניתוח בריאטרי.

החוקרים השתמשו בתיקים רפואיים ממחושבים (Electronic Health Records-EHR) ממרפאות חוץ ברחבי ארצות הברית על מנת לזהות עוקבה של מטופלים עם סוכרת סוג 2 בגילאי 18 עד 80 שנים עם BMI של 30 ק"ג/מ2 ומעלה אשר מתוכננים לעבור ניתוח בריאטרי. החוקרים השוו בין אלו לבין מטופלים אשר מתוכננים לעבור ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך על מנת לבסס קבוצת מקרי ביקורת פעילה אשר מפחיתה את ההטיה במחקר. התוצא העיקרי שנבדק היה הפחתה של שש נקודות במדד MACE. מאפיינים מלפני הניתוחים הושוו בין הקבוצות בעזרת מודלים של Propensity scoreי(PS) עם התאמה של 1:2.

לאחר ביסוס מספר קריטריוני אי-הכללה, העוקבה הסופית כללה 344 מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי (65% נשים, גיל ממוצע של 58 שנים) ו-551 מטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק עם התאמת PS (65% נשים, גיל ממוצע של 59 שנים). בשתי קבוצות המחקר משך המעקב החציוני עמד על 2.5 שנים. תוצאות המחקר הדגימו כי נבדקים שעברו ניתוח בריאטרי התייצגו עם ירידה יציבה של 20% במשקל והפחתה של 1% בערכי HbA1c. לא נמצאה עדיפות לניתוח בריאטרי על פני ניתוח החלפת מפרק עבור הפחתה בציון MACE של 6 נקודות (יחס סיכונים של 0.99; רווח בר-סמך של 95%, 0.76-1.3). כמו כן נצפתה עליה, מוכרת, בסיכון לאנמיה על רקע מחסור בויטמין B12 (יחס סיכונים של 3.06; רווח בר-סמך של 95%, 1.1-8.49) והיווצרות של אבנים בכיס המרה (יחס סיכונים של 1.72, רווח בר-סמך של 95%, 0.94-3.13).

מסקנת החוקרים הייתה כי לפי מחקר עם נתונים מהחיים האמיתיים (real-world evidence study) חולים לאחר ניתוח בריאטרי מתייצגים עם הטבה בנתוני משקל ו-HbA1c, בדומה למחקרים קודמים. עם זאת, לא נצפתה הטבה משמעותית בסיכון להתפתחות מחלה קרדיו-וסקולרית בשונה ממחקרי EHR קודמים. בכך החוקרים הדגימו כיצד מתקיימת הטיית מידע בניתוחי EHR רגילים, כאשר ערפול אחראי, כנראה, לרוב הבעיה.

מקור: 

Jeremy A Rassen, et al. (2021) “Real-world evidence of bariatric surgery and cardiovascular benefits using electronic health records data: A lesson in bias”. Diabetes, Obesity and Metabolism, July 2021. Vol. 23, Issue 7, p. 1453-1462. doi.org/10.1111/dom.14338

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוח בריאטרי,  אירועים קרדיווסקולריים,  סוכרת סוג 2,  השמנת יתר
תגובות