• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

פאנל microRNA בסרום מנבא תוצאים של ניתוח בריאטרי

מדידת רמות miRNA מסוימים בסרום בשילוב עם BMI יכולים לחזות את ההצלחה לרדת במשקל לאחר ניתוח בריאטרי

21.02.2022, 16:02
היקף מותניים, משקל (צילום: אילוסטרציה)

ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי מווסתת על ידי גורמים רבים באנשים עם השמנת יתר. דווח כי Micro-RNAsי(miRNAs) מהווים תפקיד משמעותי ברגולציה של רקמת שומן. עם זאת, עדיין לא נמצא בסרום miRNA מאפיין שישמש כסמן לכך שעשויה להיות ירידת משקל ממושכת לאחר ניתוח בריאטרי.

במחקר שפורסם בכתב העת Obesity, החוקרים השתמשו במערך של miRNA על מנת לזהות miRNAs שמבוטאים באופן דיפרנציאלי בסרום של מטופלים עם תגובה אפקטיבית לאחר ניתוח בריאטרי, לעומת מטופלים ללא תגובה כזו. ירידה במשקל עודף של יותר מ-55% בזמן של 6 חודשים לאחר הניתוח הוגדרה כתגובה אפקטיבית לאחר הניתוח.

החוקרים מצאו שלושה miRNA שהראו ביטוי דיפרנציאלי משמעותי בין מטופלים עם או ללא תגובה אפקטיבית לאחר ניתוח בריאטרי. miR-31-5p ירד בכמותו, בעוד ש-miR-328-3p ו-miR-181a-5p עלו בכמותם במטופלים עם תגובה אפקטיבית לאחר הניתוח בהשוואה למטופלים ללא תגובה אפקטיבית לאחר הניתוח הבריאטרי.

עוד נמצא כי פאנלים של היחס בסרום של miR-328-3p חלקי miR-31-5p או miR181a-5p חלקי miR-31-5p וערך BMI אינדיבידואלי הראו תוצאות טובות בחיזוי טרום ניתוחי של יעילות הטיפול. אנליזה ביו-אינפורמטית הראתה כי המטרות החזויות של miRNAs אלה היו מעורבות ברגולציה של אקטיבציה תלוית AMPי(adenosine mono phosphate) במסלולי איתות תאי של חלבוני קינאז.

מסקנת החוקרים הייתה כי אפיון miRNA בסרום בשילום עם משתנים קליניים (כמו BMI) יכולים להוות סמן קליני לחיזוי היעילות והתוצא של ניתוח בריאטרי.

מקור:

Jih-Kai Yeh,Chia-Chun Chen,Keng-Hau Liu,Chen-Ching Peng,Tien-An Lin,Yu-Sun Chang,Ming-Shien Wen,Ta-Sen Yeh,Chao-Yung Wang First published: 27 January 2022 https://doi.org/10.1002/oby.23330

נושאים קשורים:  מחקרים,  השמנת יתר,  ירידה במשקל,  מיקרו רנ"א,  ניתוח בריאטרי
תגובות