• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

ההשפעה של פרוביוטיקה לאחר ניתוח קיצור קיבה על הבריאות המטבולית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי מתן פרוביוטיקה לאחר מעקף קיבה מביא לעלייה במטוביליטים הקשורים לשיפור בבריאות המטבולית

כמוסות פרוביוטיקה (צילום: אילוסטרציה)

ישנן עדויות המצביעות על שינויים בפרופיל המטבולי של מטופלים לאחר ביצוע  ניתוח מעקף קיבה (Roux-Y gastric bypass – RYGB), וזאת בייחוד עקב שינויים במערכת העיכול. יתרה מזאת, מחקרים קודמים הציעו כי פרוביוטיקה יכולה להוביל לשינויים במיקרוביום ולייצור מטבוליטים החשובים לשמירה על בריאות מטבולית.

במסגרת מחקר אינבו מבוקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Obesity ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של מתן תוספי פרוביוטיקה על פרופיל המטבוליטים בפלזמה, וזאת במטופלים לאחר RYGB.

מחקר זה בוצע במתכונת של ניסוי קליני אקראי כפול סמיות. המחקר כלל 31 נבדקים לאחר ניתוח RYGB. הנבדקים חולקו אקראית לאחת משתי קבוצות - קבוצת פרוביוטיקה אשר טופלה עם תכשיר ®FloraVantage למשך 3 חודשים (לאחר הניתוח) וקבוצת אינבו. באמצעות תהודה מגנטית גרעינית (nuclear magnetic resonance – NMR) ביצעו החוקרים מטאבונומיה של הפלזמה של המטופלים. הבדיקות נערכו בתקופה שלפני הניתוח (T0) ובתקופה הבתר-ניתוחית (45-50 ימים לאחר הניתוח T1 ו-90-95 ימים לאחר הניתוח T2).

תוצאות המחקר הדגימו כי בשתי הקבוצות חלה ירידה ברמות trimethylamine-N-oxideי(TMAO) ובאלנין. עם זאת, ערכים של מטובוליטים אלו אשר נרשמו בזמן, T2 הדגימו ירידה גדולה יותר בקרב קבוצת הפרוביוטיקה (TMAOי= 13.82%, p=0.01 ו-=14.03% אלאנין, p=0.03). בנוסף, ב-T2 ויחסית לקבוצת האינבו, רמות β-hydroxybutyrateי(BHB) עלו ב-10.77% בקבוצת הפרוביוטיקה (p=0.03).

מתוצאות מחקר זה עולה כי טיפול עם התוספים Lactobacillus acidophilus NCFM ו-Bifidobacterium lactis Bi-07 מביאים להבדלים משמעותיים במטבוליטים פלזמתיים, מטבוליטים בעלי קשר לשיפור הבריאות המטבולית.

מקור:

Ramos, M.R.Z., Felicidade, I., de Oliveira Carlos, L. et al. Effect of probiotic supplementation on plasma metabolite profile after Roux-Y gastric bypass: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Int J Obes 46, 2006–2012 (2022). https://doi.org/10.1038/s41366-022-01213-0

נושאים קשורים:  מחקרים,  מטבוליטים,  מעקף קיבה,  פרוביוטיקה,  מיקרוביום
תגובות