• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

ההשפעה של ירידה במשקל ופעילות גופנית על בריאות קרדיומטבולית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עןלה כי ירידה במשקל מביאה לשיור בביומרקרים של בריאות קרדיומטבולית, וזאת בקרב מבוגרים עם עודף משקל\השמנת יתר

20.02.2023, 15:01
ירידה במשקל (צילום: אילוסטרציה)

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Obesity ביקשו החוקרים לקבוע האם ביומרקרים חדשים של בריאות קרדיומטבולית משתפרים בתגובה לירידה במשקל על רקע התערבות התנהגותית של 12 חודשים. החוקרים ביקשו להשוות את היתרונות של טיפול עם דיאטה לבד אל מול דיאטה בשילוב פעילות גופנית.

מחקר זה כלל סך של 374 נבדקים אשר חולקו באופן אקראי לאחת הקבוצות הבאות: קבוצה של שינוי תזונה בלבד (DIET), דיאטה בתוספת 150 דקות/שבוע של פעילות גופנית בעצימות בינונית (DIET + PA150) או דיאטה בתוספת 250 דקות/שבוע של פעילות גופנית בעצימות בינונית (DIET + PA250). מצב הביומרקרים נקבע באמצעות ספקטרוסקופיה של תהודה מגנטית גרעינית. בעזרת מודלים מעורבים ביצעו החוקרים הערכה לאפקט הזמן, האפקט הקבוצתי והאינטראקציה הקבוצתית לפי זמן.

תוצאות המחקר הדגימו כי בכל הקבוצות נרשם שיפור משמעותי במשקל הגוף (זמן: p < 0.0001), בציון מדד Lipoprotein Insulin Resistance Index score (זמן: p < 0.0001), בציון Diabetes Risk Index score (זמן: p < 0.0001), בריכוז חומצות אמינו מסועפות (זמן: p < 0.0001) ובריכוז GlycA (זמן: p < 0.0001) ללא השפעה קבוצתית או אינטראקציות קבוצתיות לפי זמן.

מתוצאות חקר זה עולה כי כל קבוצות ההתערבות הביאו לשינוי בביומרקרים של תנגודת לאינסולין ובריאות קרדיומטבולית. עם זאת, תוספת של פעילות גופנית בעצימות בינונית לא סיפקה תועלת נוספת. ממצאים אלו מדגישים כי ירידה ממוצעת של כ-10% במשקל משפיעה באופן עמוק על סמנים ביולוגיים של תנגודת לאינסולין ומחלות קרדיומטבוליות, וזאת בקרב מבוגרים עם עודף משקל או השמנת יתר.

מקור:

Effect of behavioral weight‐loss program on biomarkers of cardiometabolic disease risk: Heart Health Study randomized trial. Obesity. Jan 9, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  ביומרקרים,  מחלות קרדיומטבוליות,  דיאטה,  פעילות גופנית,  ירידה במשקל
תגובות