• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

השוואה בין סוגי מעקף קיבה לאחר כישלון ניתוח שרוול

למעקף קיבה מסוג Roux-en-Y המחודש וגם למעקף קיבה עם אנסטמוזה בודדת יש השפעות דומות על הירידה במשקל

07.03.2023, 13:01

ניתוחי תיקון לאחר ביצוע ניתוח שרוול קיבה לפרוסקופי (laparoscopic sleeve gastrectomy – LSG) מדווחים בשיעורים גבוהים. עלייה חוזרת במשקל (weight regain – WR) מהווה את הסיבה המדווחת ביותר לצורך ברביזיה. מעקף קיבה (Roux-en-Y gastric bypass – RYGB) הינו הליך הרביזיה הנפוץ ביותר, בעוד מעקף קיבה עם אנסטמוזה בודדת (one-anastomosis gastric bypass – OAGB) הינה גישה פחות פופולרית.

במסגרת ניסוי אקראי מבוקר בסמיות בודדת אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Obesity Surgery ביקשו החוקרים לבצע השוואה בין שני ניתוחים אלו כחלק מרביזיה ניתוחית לאחר ביצוע RYGB.

המחקר הנוכחי כלל 176 מטופלים. הנבדקים חולקו באופן אקראי לאחת משתי קבוצות – אלו אשר נותחו בניתוח RYGB (80 חולים) ואלו אשר נותחו בניתוח OAGB (80 חולים). המעקב אחר החולים ארך שנתיים. חולים עם ריפלוקס קיבתי-ושטי (GERD) מדרגה B ומעלה לא נכללו במחקר זה. החוקרים ערכו רישום של סיבוכים מוקדמים ומאוחרים לאחר הניתוח. המעקב כלל – מדד מסת הגוף (BMI), אחוז אובדן BMI עודף (percentage of excess BMI loss – %EBMIL), תוצאות בדיקות מעבדה תזונתיות ופתרון בעיות רפואיות נלוות.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר שנתיים, שתי הקבוצות השיגו BMI נמוך משמעותית מה-BMI הנדיר שלאחר ביצוע LSGי(p<0.001). על פני זמן מעקב של 6 חודשים, השינויים ב-EBMIL הדגימו, באופן מובהק, ירידה מהירה יותר במשקל בקבוצת OAGB מאשר ב-RYGB (הבדל ממוצע: 8.5%, רווח סמך 95%: 0.2-16.9%). עם זאת, במעקבים של שנה ושנתיים, ההבדלים היו חסרי מובהקות סטטיסטית (p>0.05). סיבוכים מוקדמים ומאוחרים היו דומים בין שתי קבוצות. שתי הקבוצות הראו שיפור או פתרון של בעיות רפואיות נלוות, ללא הבדלים מובהקים סטטיסטית לאחר שנתיים (p=1.00).

מתוצאות מחקר זה עולה כי גם ל-RYGB המחודש וגם ל-OAGB יש השפעות דומות על הירידה במשקל כאשר הם מבוצעים עבור WR לאחר LSG. לאחר מעקב של שנתיים, שני ההליכים היו בטוחים, ללא הבדלים משמעותיים בהתרחשות של סיבוכים וחסרים תזונתיים.

השמנה

מעקף קיבה Roux-en-Y, רביזיה, ניתוח שרוול לפרוסקופי, מעקף קיבה עם אנסטמוזה בודדת

Roux-Y gastric bypass, revision, laparoscopic sleeve gastrectomy, one-anastomosis gastric bypass

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-022-06266-8

נושאים קשורים:  מחקרים,  מעקף קיבה,  ניתוח שרוול,  RYGB
תגובות
אנונימי/ת
07.03.2023, 18:42

אם השמנה היא אכן מחלה, ניתוחים בריאטריים למיניהם הם מחלה איאטרוגנית. למה החריגו מטופלים עם רפלוקס משמעותי? רפלוקס משמעותי מהווה פגיעה קשה באיכות החיים.