• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

נורמליזציה של תפקוד הלב לאחר ניתוח בריאטרי

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי לאחר ביצוע ניתוח בריאטרי חל שיפור בתפקוד הלבבי התת-קליני, וזאת עם קשר לתפקוד אוטונומי ורמות ויטמין D טרם הניתוח

30.03.2023, 12:38
קצב הלב (אילוסטרציה)
קצב הלב (אילוסטרציה)

הפרעה תת-קלינית בתפקוד הלבבי הינה שכיחה בקרב חולים עם השמנת יתר. ניתוח בריאטרי קשור לנורמליזציה של תפקוד הלב, וזאת בעד כ-50% מהחולים עם השמנת יתר המנותחים. במסגרת מחקר פרוספקטיבי אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Obesity Surgery ביקשו החוקרים לזהות מנבאים לחוסר שיפור בתפקוד לבבי תת-קליני, וזאת במסגרת זמנים של שנה אחת לאחר ניתוח בריאטרי.

מחקר זה כלל מטופלים אשר הופנו לביצוע ניתוח בריאטרי. קריטריוני ההכללה כללו - גיל 35-65 שנים ו-BMI ≥ 35 ק"ג/מ"ר. חולים עם חשד/אבחון של מחלות לב וכלי דם לא נכללו במחקר זה. אקו לב קונבנציונלי ומתקדם, ניטור הולטר ובדיקות דם בוצעו לפני הניתוח ולאחר שנה מביצוע הניתוח. הפרעה תת-קלינית בתפקוד הלב הוגדרה כמקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, ירידה ב-global longitudinal strainי(GLS), הפרעה בתפקוד דיאסטולי, אריתמיה, הפרעת קצב, עלייה ב-BNP או ב-hs Troponin I. המחקר הנוכחי כלל סך של 99 חולים, מתוכם 59 אובחנו עם הפרעה בתפקוד לבבי כבר בתחילת המחקר. סך הכל 72 חולים השלימו שנה של מעקב לאחר ביצוע הניתוח הבריאטרי.

תוצאות המחקר הדגימו כי באופן כולל נרשמה ירידה משמעותית במשקל ובגורמי הסיכון הקרדיווסקולריים. פרמטרים של תפקוד הלב, כגון GLS הדגימו שיפור ניכר. מאידך, ב-20 חולים ההפרעות בתפקוד הלב נותרו גם לאחר הניתוח. ניתוח רב-משתני הדגים ירידה בשונות בקצב הלב (המהווה מדד לתפקוד אוטונומי), וירידה בוויטמין D לפני הניתוח כמנבאים לתפקוד לבבי תת- קליני לקוי לאחר ניתוח בריאטרי.

מתוצאות מחקר זה עולה כי אמנם חל שיפור כללי בתפקוד הלב שנה לאחר ניתוח בריאטרי. ובכל זאת, הפרעה בתפקוד האוטונומי וירידה בוויטמין D טרום-ניתוח בריאטרי, מהווים מנבאים לחוסר שיפור בתפקוד הלב התת-קליני לאחר הניתוח.

מקור:

Snelder, S.M., Aga, Y., de Groot - de Laat, L.E. et al. Normalization of Cardiac Function After Bariatric Surgery Is Related to Autonomic Function and Vitamin D. OBES SURG 33, 47–56 (2023). https://doi.org/10.1007/s11695-022-06336-x

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוח בריאטרי,  תפקוד לבבי,  ויטמין D,  השמנת יתר
תגובות