• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
מחקרים

השפעת היפואלבומינמיה והשמנה על סיבוכים לאחר שחזור שד אוטולוגי

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי מטופלות עם השמנת יתר ותת-תזונה העוברות ניתוח שחזור שד עצמי הן בעלות תוצאים ניתוחיים גרועים יותר, בהשוואה לאלו ללא תת-תזונה

שחזור שד (צילום: אילוסטרציה)

השמנת יתר היא בין גורמי הסיכון שזוהו כפוגעים בריפוי פצע לאחר הניתוח. לאחרונה, נמצא כי תת-תזונה וסרקופניה הינן בקורלציה עם תוצאים ניתוחיים גרועים. ברם, ההשפעה של תת-תזונה בסביבה של השמנת יתר אינה נחקרת, במיוחד בהקשר של ניתוחי שיחזור.

במסגרת מחקר שר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Plastic and Reconstructive Surgery, ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של השמנת יתר בתוספת היפואלבומינמיה על סיבוכים לאחר שחזור שד עצמי.

המחקר הנוכחי התבסס על מסד הנתונים American College of Surgeons National Surgery Quality Improvement Program databaseי(2009-2019) וכלל 10,865 פרוצדורות (מתוכן 4,565 (42%) עם השמנת יתר. הפרוצדורות כללו שחזור שד עצמי (pedicles או מתלה חופשי). המחקר כלל מטופלים עם מידע בדבר מצב הבסיס של אלבומין, גובה, משקל. החוקרים ביצעו השוואה של מאפיינים דמוגרפיים ושל תוצאים בתר-ניתוחיים בין מטופלים עם השמנת יתר (BMI > 30 ק"ג/מ"ר) ותת-תזונה (אלבומין < 35 ג'/ד"ל). עוקבה עם התאמה לציון נטייה, שימשה להשוואת מטופלים עם וללא תת-תזונה (כפי שהוגדרה).

תוצאות המחקר הדגימו כי השמנת יתר קשורה למשך שהייה ארוך יותר באשפוז, ליותר ניתוחים חוזרים, יותר סיבוכי פצע ויותר סיבוכים רפואיים (כולם P < 0.001). בקרב חולים עם השמנת יתר, 198 סבלו מתת-תזונה (4.3%). השילוב של השמנת יתר ותת-תזונה נמצא קשור לשיעור גבוה יותר של סיבוכי פצע (16%), זאת בהשוואה להשמנה בלבד (9.2%) או תת-תזונה בלבד (9.2%, שניהם P < 0.05).

מתוצאות מחקר זה עולה כי היפואלבומינמיה, המהווה מרקר לתת-תזונה, הינו מוערך בחסר בקרב חולים שמנים וקשורה לתוצאים ניתוחיים גרועים יותר לאחר שחזור שד עצמי בהשוואה להשמנה בלבד.

מקור:

Chiang, Sarah N. BS; Finnan, Michael J. MS; Skolnick, Gary B. MBA; Westman, Amanda M. PhD; Sacks, Justin M. MD, MBA; Christensen, Joani M. MD. Compound Effect of Hypoalbuminemia and Obesity on Complications after Autologous Breast Reconstruction. Plastic and Reconstructive Surgery 152(2):p 227e-236e, August 2023. | DOI: 10.1097/PRS.0000000000010197

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחזור שד,  תת-תזונה,  אלבומין,  השמנת יתר
תגובות