• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
חדשות

ניתוח מיני מעקף קיבה: תוצאי המחקר המקיף ביותר בישראל

70% מהניתוחים הבריאטריים בישראל הם ניתוחי מיני מעקף קיבה | מחקר שנערך ב"אסותא" חושף תוצאות מעודדות לטיפול בהשמנת יתר חולנית, גם כניתוח ראשוני וגם כניתוח בריאטרי חוזר

ניתוח בריאטרי (צילום: שאטרסטוק)

ניתוח מיני מעקף קיבה (מעקף קיבה בהשקה אחת) נמצא בטוח ויעיל כניתוח ראשוני וגם כניתוח בריאטרי חוזר לטיפול בהשמנת יתר חולנית. כך עולה ממחקר שבוצע ב"אסותא מרכזים רפואיים" ופורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Medicine.

המחקר עקב אחרי 6,722 מנותחים שעברו ניתוח מיני מעקף קיבה בין השנים 2017 ל-2021 בארבעה בתי חולים של "אסותא". מתוכם, 5,088 עברו ניתוח ראשוני ו-1,634 עברו ניתוח חוזר לאחר ניתוח בריאטרי קודם.

ניתוח מיני מעקף קיבה הוא ניתוח לפרוסקופי שבו יוצרים קיבה קטנה ארוכה וצרה, ומחברים אותה בהשקה אחת למעי הדק במרחק של 150-200 ס"מ מתחילתו. כיס הקיבה הצר מגביל את כמות האוכל שניתן לאכול, והחיבור למעי הדק מקטין את ספיגת הקלוריות במעי. ניתוח זה הוא גירסה חדישה יותר של ניתוח מעקף קיבה קלאסי, שבו יש שתי השקות: חיבור בין הקיבה למעי הדק וחיבור נוסף בין שני חלקי המעי הדק.

70% מסך הניתוחים הבריאטריים המבוצעים כיום בישראל הם ניתוחי מיני מעקף קיבה. תקופת החודש הראשון שלאחר הניתוח הינה זמן קריטי להיארעות סיבוכים, ואיתור מוקדם שלהם מאפשר טיפול מיטבי.

במחקר נבדקו התוצאות קצרות הטווח של הניתוח, כולל זמן הניתוח, אורך השהייה בבית החולים, שיעור הסיבוכים, הצורך בחזרה לחדר הניתוח ושיעור התמותה. החוקרים זיהו גורמים המגבירים את הסיכון לסיבוכים, וביניהם גיל, זמן ניתוח ארוך משלוש שעות, ניתוחים נוספים שבוצעו יחדיו ומחלת הסוכרת.

זמן הניתוח הממוצע היה 67.3 דקות, ואורך השהייה הממוצע היה יומיים. סיבוכים קצרי טווח נמצאו בתדירות נמוכה ומעט גבוהה יותר בקבוצת הניתוח החוזר (5.0%) לעומת הניתוח הראשוני (3.5%), אך ההבדל ללא מובהקות סטטיסטית. הסיבוכים הנפוצים ביותר היו דימום (2.0%), דליפה (0.5%), וחסימה או היצרות (0.3%). תמותה מוקדמת היתה נמוכה מאוד (0.03%).

לדברי החוקרים, זהו המחקר הגדול ביותר שעסק בניתוח מיני מעקף קיבה בישראל ובעולם ועל פי התוצאות, הניתוח יכול לשמש כחלופה טובה להשמנת יתר חולנית, גם כניתוח ראשוני וגם כניתוח חוזר לאחר ניתוח טבעת או שרוול קיבה. המחקר מספק נתונים גם על הגורמים המשפיעים על הסיכונים קצרי הטווח של הניתוח, מה שיכול לעזור לבחירת החולים המתאימים, הכנה מיטבית שלהם לקראת הניתוח ושיפור הטיפול בהם.

המחקר מוסיף לספרות הקיימת על ניתוח מיני מעקף קיבה והתאפשר בעזרת מערכת MDClone, פלטפורמה לניתוח נתונים ברפואה, שמאפשרת לחוקרים להתחבר למאגרי נתונים של בתי חולים ולשלוף מהם מידע. המערכת מציגה נתונים אנונימיים, שאינם מאפשרים זיהוי של החולים בשום צורה, אך מבחינה סטטיסטית ייתנו תוצאות מהימנות.

המערכת מספקת מידע בזמן אמת, ומאפשרת עיבוד מידע מורכב במהירות גבוהה. היא תומכת ביצירת והפעלת מודלים מתוחכמים של בינה מלאכותית וכך תהליך ביצוע המחקר מתקצר משמעותית. המערכת קיימת ב"אסותא" ואפשרה לחוקרים לאפיין באופן מדויק את אוכלוסיית המחקר ולהפיק מסד נתוני עתק בזמן מינימלי.

מחברי המחקר: פרופ' נאסר סקרן, מנהל המרכזים הבריאטריים של אסותא מרכזים רפואיים וכירורג בריאטרי; ד"ר שירי שרף-דגן, דיאטנית ואפידמיולוגית; ד"ר קרן הוד, דיאטנית ואפידמיולוגית; ד"ר אורי קפלן, כירורג בריאטרי; ד"ר בלה עזריה, ראש אגף רפואה, אסותא מרכזים רפואיים וד"ר אסנת רזיאל, מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק וכירורגית בריאטרית. 

נושאים קשורים:  ניתוח בריאטרי,  ניתוח מיני מעקף קיבה,  חדשות,  מחקרים,  אסותא,  השמנת יתר
תגובות