• יו"ר: פרופ' דרור דיקר
  • מזכירת החברה: ד"ר גבי ליברמן
  • גזברית: ד"ר בתיה קורנבוים
  • חברת ועד: פרופ' יעל לבנטל
  • חברת ועד: ד"ר עידית דותן
  • חברת ועד: ד"ר רקפת בכרך
  • חבר ועד: ד"ר דן אויירו
  • מזכירה: גב' חגית יוחננוף
חדשות

מחקר אמריקאי: מס על משקאות ממותקים הפחית צריכתם בשליש

הירידה בצריכת משקאות ממותקים התרחשה כמעט מיד לאחר הטלת המסים בארה"ב ונשארה כך במהלך שלוש שנות המחקר | בישראל, ביטול המס הגביר את צריכת המשקאות ובמיוחד באוכלוסיה החרדית

משקאות ממותקים. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

בעוד שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ביטל שוב לאחרונה את המס על משקאות ממותקים, מחקר אמריקאי חדש מדגים כיצד החלת מס על משקאות ממותקים עשויה להניב יתרונות משמעותיים לבריאות הציבור.

העלאת מחירי משקאות עם סוכר, כולל משקות מוגזים, קפה, תה ואנרגיה, משקאות ספורט ופירות, בממוצע של 31%, הפחיתה את רכישות הצרכנים של משקאות אלה בשליש. כך עולה ממחקר שפורסם ביום ו' בכתב העת JAMA שניתח הגבלות שהופעלו בחמש ערים בארה"ב.

מחקר החתך בדק שינויים במחירי המשקאות מול נפח הרכישות בשנתיים שלאחר יישום המס בחמש הערים בולדר, קולורדו; אוקלנד, קליפורניה; פילדלפיה; סיאטל וסן פרנסיסקו, בהשוואה לקבוצות ביקורת בערים אחרות. החוקרים סיכמו כי העלאת המס על משקאות ממותקים ברמה הלאומית עשויה להניב יתרונות משמעותיים לבריאות הציבור.

"מה שמדדנו הוא כיצד צרכנים משנים את הצריכה שלהם בתגובה לשינויים במחירים", אמר מחבר המחקר, ד"ר סקוט קפלן, עוזר פרופסור לכלכלה באקדמיה הימית האמריקאית באנאפוליס, מרילנד, שהתראיין לכתבה בנושא ב-CNN. "על כל עלייה של 1% במחיר, מצאנו ירידה של 1% ברכישת משקאות ממותקים", אמר ד"ר קפלן. "הירידה ברכישות הצרכנים התרחשה כמעט מיד לאחר הטלת המסים ונשארה כך במהלך שלוש השנים הבאות של המחקר".

המחקר לא בדק את השפעתה הבריאותית של הפחתת המכירות של משקאות ממותקים אך ד"ר קפלן מזכיר מחקר שפורסם בשנת 2019 על ידי חוקרים מאוניברסיטת טאפטס ומצא כי הפחתה של 15%-20% בצריכת משקאות ממותקים, אם תורחב לאומית, תפחית את עלויות הבריאות לאורך תוחלת החיים האמריקאית הממוצעת ב-270 דולר לאדם, או 45 מיליארד דולר בסך הכל.

במסגרת המאבק בצריכת משקאות ממותקים, תשעה תחומי שיפוט בארה"ב ויותר מ-50 מדינות יישמו החלת מס צרכנים כלשהו על משקאות ממותקים, בדרך כלל על ידי מיסוי מפיצים שלאחר מכן מעבירים את העלות הזו לצרכנים. מספר ערים בארה"ב חוקקו מס מכירה על משקאות ממותקים, בדרך כלל בשיעור של 1%-2%. בערים אחרות חישוב המס נעשה על פי הכמות, מה שמעלה את המחיר הכולל של המוצר אפילו יותר.

בישראל: המס הפחית את הצריכה ב-12% באוכלוסיה הכללית 

כזכור, המס על שתייה ממותקת, שהוחל בינואר 2022, בוטל על ידי הממשלה הנוכחית בסוף חודש מרץ השנה כשהשר סמוטריץ' חתם על צו לביטול כל המס על המשקאות הממותקים, בהוראת שעה שתוקפה היה עד סוף שנת 2023.

מניתוח ראשוני של נתוני הצריכה בפועל על ידי גורמי המקצוע במשרד האוצר עלה כי מאז ביטול המס חלה עלייה משמעותית ברכישת משקאות ממותקים, זאת לאחר שבתקופה המקבילה בשנת 2022 בה הוטל מיסוי, חלה ירידה בצריכתם.

מנתוני איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, ההסתדרות הרפואית והפורום הישראלי לתזונה בת קיימא עולה כי המס על המשקאות הממותקים הפחית את הצריכה ב-12% באוכלוסיה הכללית ובכ-20% באוכלוסיה החרדית. לעומת זאת, ביטול המס הגביר צריכת משקאות מזיקים באוכלוסיה הכללית ובמיוחד באוכלוסיה החרדית.

נושאים קשורים:  משקאות ממותקים,  חדשות,  מחקר,  מס על משקאות ממותקים
תגובות
אנונימי/ת
01.02.2024, 11:36

עוד מחקר המוכיח את המובן מאליו.
רק בישראל חבורה של הזויים המנהלים את משרד הבריאות לא מתענינת בעובדות אלא בשרידות פוליטית.
ובלי קשר, בושה שכלל איגודי הבריאות בישראל (שאמורים להיות א-פוליטיים) הר"י, איגוד האחיות, האגודה הישראלית לסוכרת ועוד ועוד- לא נעמדים על הרגלים האחוריות ונאבקים על בריאות הציבור כולו.
וכך בצעדי ענק אנו מתדרדרים להיות מעצמה של מטופלים עם משקל עודף וסוכרת ובא לציון גואל

אנונימי/ת
01.02.2024, 14:03

האיגודים הרפואיים לפחות חלקם הביעו את עמדתם בנושא. מה הכוונה לעמוד על רגליים אחוריות? מה אתה מצפה שיעשו? זו לא עילה לשביתה , ואם תוכרז שביתה יוצאו לה צווי מניעה ובצדק.
הטלת מס כזה הוא במסגרת שיקול דעת של הממשלה שקבלה את אמון הכנסת שנבחרה על ידי העם.
אתה מוזמן לפנות בטענות לציבור, או שאולי אתה מעוניין להחליף אותו?